Według danych The Brewers of Europe w 2013 roku na rynku polskim funkcjonowało 155 browarów. Analizując dane z lat 2008-2013 widać, że liczba browarów dynamicznie wzrasta. W 2008 roku w Polsce funkcjonowało 86 browarów, a więc w ciągu 5 lat nastąpił 80% wzrost. W europejskim zestawieniu Polska jest na 11 miejscu. Przodują Brytyjczycy i Niemcy. W 2013 roku w Wielkiej Brytanii funkcjonowało 1490 browarów, a w Niemczech było ich 1349. Dla porównania, w 2013 roku w Czechach działało 215 browarów.
Charakterystyczne jest jednak, że polski rynek zdominowało trzech największych graczy, którzy mają w nim niemal 88% udziałów: Kompania Piwowarska, Grupa Żywiec oraz Carlsberg. W 2013 roku trzy największe koncerny łącznie wyprodukowały prawie 35 milionów hektolitrów piwa.
Kompania Piwowarska
Największym producentem na rynku od kilku lat jest Kompania Piwowarska. W 2012 roku jej udział w rynku polskim, pod względem produkcji piwa, wynosił 35%. Kompania Piwowarska powstała w 1999 roku, a z jej powstaniem od samego początku jest związana firma SABMiller, która od 2009 roku posiada 100% udziałów. SABMiller, to jeden z największych producentów piwa na świecie. Pod względem produkcji zajmuje drugie miejsce, za Anheuser-Busch InBev. W 2013 roku Kompania Piwowarska wyprodukowała około 13,8 mln hektolitrów piwa.
W 1995 roku SABI (obecnie SABMiller)została głównym właścicielem Lech Browary Wielkopolski. Rok później SABI nabyła pakiet większościowy w Browary Tyskie Górny Śląsk S.A. W roku 1999 obydwa browary zostały połączone i tak powstała Kompania Piwowarska. W 2003 roku do Kompanii dołączył Browar Dojlidy w Białymstoku. W 2008 roku SABMiller kupił Browar Belgia w Kielcach, który rok później przestał funkcjonować.
Kompania Piwowarska w swoim portfelu posiada następujące marki: Tyskie (segment mainstream), Lech (segment premium), Żubr (segment mainstream), Dębowe Mocne (segment piw mocnych), Redd’s (segment piw smakowych), Pilsner Urquell (segment superpremium), Gingers (segment piw smakowych), Wojak (segment economy), Grolsch (segment superpremium), Książęce (piwa specjalne), Green Mill Cider (cydr).
Największe inwestycje Kompania Piwowarska prowadzi w regionach, w których znajdują się jej browary, a więc w Wielkopolsce, na Górnym Śląsku oraz Podlasiu. Są to zarówno inwestycje zwiększające możliwości produkcyjne browarów w Białymstoku, Poznaniu i Tychach, jak i inwestycje w zdolności logistyczne, (m.in. użytkowanie hal w Centrum Logistyczno Inwestycyjnym w Swarzędzu). Dzięki inwestycjom browar w Poznaniu jest jednym z największych i najnowocześniejszych w Europie, a jego moce produkcyjne, to 7,5 miliona hektolitrów rocznie. W 2013 roku w Kompanii Piwowarskiej zatrudnionych było 3261 osób, a dodatkowo w łańcuchach dostaw w regionach, w których mieszczą się browary, działalność Kompanii wygenerowała około 6700 miejsc pracy. Ponadto, dzięki zaopatrzeniu w słód i chmiel, z działalności Kompanii Piwowarskiej korzystają inne regiony (Pomorskie, Dolnośląskie, Lubelskie, Opolskie, Warmińsko-Mazurskie, Zachodnio-Pomorskie), w których dzięki zakupom stworzono około 6800 miejsc pracy.
Grupa Żywiec
W skład Grupy Żywiec wchodzi 5 browarów: w Żywcu, Warce, Leżajsku, Elblągu oraz Cieszynie. W 2012 roku jej udziały w rynku polskim pod względem wielkości produkcji wynosiły 30,5%. W 2013 roku Grupa Żywiec wyprodukowała ponad 12 milionów hektolitrów piwa. Większościowe udziały w Grupie Żywiec (65%)posiada jeden z największych koncernów na świecie, Heineken. W Zakłady Piwowarskie w Żywcu S.A. Holendrzy zainwestowali już w 1994 roku, kiedy zostali strategicznym inwestorem spółki, od 1991 roku notowanej na giełdzie. Grupa Żywiec powstała w 1998 roku w wyniku połączenia z Brewpol BV. Wówczas do należących do Grupy Żywiec browarów w Żywcu i Brackiego Browaru Zamkowego dołączyły browary w Leżajsku, Elblągu i Warce.
W portfelu Grupy Żywiec znajdują się następujące marki: Żywiec (segment premium), Heineken (segment International Premium), Warka (segment mainstream), Tatra, Desperados, Królewskie (marka regionalna), Specjal (marka regionalna), Brackie (marka regionalna), Leżajsk (marka regionalna), Kaper, Paulaner, Affligem, Strongbow (cydr), Murphy’s Irish Stout.
Grupa Żywiec największe inwestycje realizuje na południu Polski. Głównie chodzi o inwestycje w browar w Żywcu, Cieszynie, centrum finansowo-księgowe w Bielsku-Białej, centrum dystrybucji w Mysłowicach, piwiarnie Warki, Muzeum Browaru Żywiec czy Centrum Obsługi Klienta w Katowicach. Największy wpływ ekonomiczny na rozwój regionów Grupa Żywiec posiada tam, gdzie zlokalizowane są jej browary. W 2013 roku na Śląsku, Mazowszu, Podkarpaciu oraz Warmii i Mazurach w Grupie Żywiec zatrudnionych było 4,5 tysiąca osób, a w branżach związanych z działalnością Grupy Żywiec około 23 tysiące osób.
Carlsberg
Carlsberg w Polsce działa od 2001 roku, kiedy z połączenia browarów w Brzesku, Szczecinie, Sierpcu i Wrocławiu powstał Carlsberg Okocim, od 2004 roku Carlsberg Polska. Grupa posiada 22% udziałów w rynku polskim. W 2013 roku wyprodukowała 8,7 mln hektolitrów piwa. Warzone jest ono w trzech browarach: Okocim w Brzesku, Kasztelan w Sierpcu, Bosman w Szczecinie.
W portfelu Carlsberg Polska znajdują się następujące marki: Okocim (segment Premium), Bosman (piwo regionalne), Piast (piwo regionalne), Książ (segment economy), Karmi (piwo smakowe), Somersby (napój piwny smakowy), Kasztelan , Harnaś (segment economy), Grimbergen, Kronenbourg, Piwa sezonowe (Wielkanocne, Świętojańskie, Dożynkowe, Świąteczne), Porter, Niepasteryzowane, Pszeniczne.
W ostatnich latach Grupa Carlsberg inwestowała głównie w rozbudowę Browaru Kasztelan w Sierpcu (województwo mazowieckie) w kwocie 187 milionów złotych. Tym samym udało się zwiększyć moce produkcyjne do 8,5 mln hektolitrów rocznie, co przełożyło się na wzrost udziałów w rynku.
Browary regionalne
Choć polski rynek zdominowany jest przez trzech największych graczy, to ważnym jego elementem pozostają browary regionalne, których udziały w rynku w 2013 roku szacowane były na około 6%. Właściciele browarów regionalnych twierdzą, że osiągają wzrost kosztem trzech największych koncernów i tendencja ta będzie postępować. Jak szacuje Marek Jakubiak, prezes Grupy Browary Regionalne Jakubiak, wyniki sprzedaży dużych koncernów spadną jeszcze o około 7%-10%. Zyskają na tym właśnie browary regionalne. Przed kilku laty, produkując piwa niepasteryzowane, pszeniczne, różne odmiany piw ciemnych browary regionalne zaczęły odróżniać się od dużych koncernów, stawiających głównie na produkcję lagerów. Grupa Browary Regionalne Jakubiak jest tutaj przykładem sukcesu. Jej początki, to 2002 rok, kiedy Browar Gambrynus, którego właścicielem był Marek Jakubiak, kupiła od austriackiej spółki Brau Union browar w Ciechanowie i rozpoczęła produkcję piwa pod dwoma markami: Gambrynus oraz Ciechanów. W 2007 roku powstała spółka Ciechan Sp. z o.o., obecnie Browary Regionalne Jakubiak Sp. z o.o. Od 2009 roku spółka realizuje nową strategię: budowa grupy browarów regionalnych, opartych na produkcji kilkunastu marek piwa silnie związanych z miejscami, z których pochodzą. W ramach przedsięwzięcia rewitalizowane są browary w różnych zakątkach kraju. Obecnie do grupy należą cztery browary: Bojan, Ciechan, Lwówek Śląski, Tenczynek. Dzięki kolejnym inwestycjom Grupa niebawem może dołączyć do browarów średniej wielkości, wśród których są takie marki jak Perła, Van Pur, czy Namysłów. Oprócz Grupy Browary Regionalne Jakubiak, wśród browarów regionalnych można wymienić: Browar Amber, Browar Czarnków, Browar Fortuna, Browar Głubczyce, Browar Gontyniec, Browar Koreb, Browar Kormoran, Pilsweiser (dawniej Browar Grybów), Browar Witnica, Browar Zamkowy.
Mikrobrowary
Według danych z 2012 roku na 132 aktywne browary w Polsce funkcjonowało 50 mikrobrowarów. Sytuuje to Polskę w środku europejskiej stawki. Ich funkcjonowanie w Polsce jest związane z dużym zainteresowaniem browarami regionalnymi, które pojawiło się kilka lat temu. Tak jak istnienie browarów regionalnych zmusiło rynek do poszukiwania nowych rozwiązań, tak samo dziś, to małe browary rzemieślnicze napędzają dynamikę polskiego rynku piwa. Choć ich udział w rynku jest stosunkowo niewielki i trafiają w najbardziej wyrafinowane gusta, to zmieniają pozytywnie postrzeganie całego rynku piwnego w Polsce i narzucają tempo innowacji. Charakterystyczne dla mikrobrowarów jest ciągłe eksperymentowanie i bazowanie na dużej ilości amerykańskiego chmielu. Jest to bardzo dynamiczny rynek, na którym ciągle jest miejsce dla nowych podmiotów. W Europie zdecydowanym liderem, jeśli chodzi o liczbę funkcjonujących mikrobrowarów jest Wielka Brytania. W 2013 roku na Wyspach Brytyjskich funkcjonowało 1440 mikrobrowarów, a ich liczba nieustannie rośnie. Do europejskich liderów należą także Niemcy (668 mikrobrowarów), Włochy (491 mikrobrowarów), Szwajcaria (363 mikrobrowary) i Francja (345 mikrobrowarów).