Ile firm transportowych działa na polskim rynku?
Zgodnie z najnowszymi danymi z 30 czerwca 2014 r. w rejestrze REGON zarejestrowanych było 3 643 117 aktywnych przedsiębiorstw. 224 355 podmiotów przypisanych zostało do sekcji H „Transport i gospodarka magazynowa” według Polskiej Klasyfikacji Działalności, co stanowi 6,2% ogólnej liczby aktywnie działających firm. Spośród tej grupy, na potrzeby niniejszego tekstu, wymienić należy:
- 131 184 przedsiębiorstwa zajmujące się transportem drogowym towarów (58,5%),
- 4 216 firm prowadzących działalność kurierską i pocztową (1,9%)
- 3 409 podmiotów związanych z transportem lądowym pasażerskim, miejskim i podmiejskim (1,5%).
Sektor transportu drogowego towarów
Jak zostało wspomniane, przewóz drogowy towarów to branża dominująca w obrębie usług transportowych, a firmy działające na tej płaszczyźnie stanowią 3,6% spośród wszystkich przedsiębiorstw. Od kilku lat zauważa się stałą tendencję spadkową w zakresie liczby przedsiębiorstw działających w obrębie omawianego sektora. W połowie 2010 r. zarejestrowanych było 145 470 aktywnych podmiotów, co oznacza, że w okresie czterech lat – w stosunku do bieżących danych – ich liczba zmniejszyła się o 9,8%. Na podstawie danych statystycznych GUS-u dostrzec jednak można, że w ciągu minionego roku liczba firm działających w branży transportu drogowego towarów ustabilizowała się na stosunkowo stałym poziomie około 131 tysięcy podmiotów.
Charakterystyka firm działających w branży transportu drogowego towarów
Najwięcej aktywnych podmiotów działających w sektorze transportu drogowego towarów zarejestrowanych jest w województwach: mazowieckim (16,7%), śląskim (12,2%) i wielkopolskim (10,4%). Pod względem formy prawnej są to w przeważającej mierze indywidualne działalności gospodarcze (stanowią one niemal 9 na 10 przypadków), a także spółki cywilne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Analiza wielkości zatrudnienia w omawianej branży ukazuje natomiast przeszło 97-procentową dominację przedsiębiorstw, w których pracuje do 9 osób zatrudnionych. Szczegółowe dane w tym zakresie obrazuje poniższy wykres.
Polski rynek międzynarodowego transportu rzeczy
Mimo że ogólna liczba przedsiębiorstw działających w obrębie branży transportu drogowego towarów w ostatnich latach zmalała, to w kategorii prowadzonej przez nie działalności wykraczającej poza granice kraju odnotowuje się systematyczny wzrost. W ciągu czterech ostatnich lat liczba licencji na wykonywanie międzynarodowego transportu drogowego zwiększyła się bowiem z 24 895 do 29 488. Oznacza, że w tym okresie przybyło ponad 4,5 tysiąca nowych podmiotów świadczących międzynarodowe usługi transportowe towarów, co stanowi stosunkowo wyraźny wzrost o 18,4%. Szczegółowe wskaźniki w poszczególnych latach ujęte zostały w poniższym diagramie.Zgodnie z ostatnimi danymi z 31 grudnia 2014 r. blisko 29,5 tysiąca firm zajmujących się międzynarodowym transportem towarów dysponowało łącznie 168 645 pojazdami. Warto zauważyć, że z roku na rok liczba samochodów ciężarowych wykorzystywanych w tym celu – analogicznie, jak liczba firm – zwiększa się. Okazuje się bowiem, że w ciągu minionych czterech lat odnotowano prawie 23-procentowy wzrost w zakresie liczby wydanych wypisów do licencji na międzynarodowy przewóz rzeczy. W omawianej branży dominują głównie firmy posiadające od 2 do 4 samochodów (40,1%). Niewielki, zaledwie 1-promilowy odsetek stanowią firmy posiadające w swojej flocie ponad 50 pojazdów.Poddając analizie rodzaj samochodów wykorzystywanych w międzynarodowym transporcie rzeczy, zauważyć można, że większość z nich to ciężarówki o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 20 ton. Aktualnie w obrębie omawianego sektora zarejestrowanych jest prawie 122 tys. tego rodzaju pojazdów, co w odniesieniu do wszystkich samochodów stanowi 72,3%. Warto również zauważyć, że z roku na rok są to coraz nowsze pojazdy, spośród których 67,4% posiada atest ekologiczny Euro4 lub wyższy.