W przemyśle chemicznym w Polsce miejsce zatrudnienia znajduje niemal ćwierć miliona osób. W połowie 2014 roku w jego zasięgu funkcjonowały 1793 podmioty gospodarcze zatrudniające powyżej 9 osób. Przychody z całokształtu działalności wyniosły odpowiednio 34,2 mld złotych w produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, 30,6 mld złotych w produkcji chemikaliów i 7,4 mld złotych w farmacji (włączonej do działów przemysłu chemicznego zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności – PKD 2007). Nakłady inwestycyjne ogółem w całej branży chemicznej wyniosły natomiast prawie 2,91 mld złotych.
W całej gospodarce przemysłowej wydatki na innowacyjność wyniosły w 2014 roku 24,6 mld złotych i były o 17,4% większe w porównaniu do roku wcześniejszego. W sektorze chemicznym zauważa się w tym względzie również trend wzrostowy, szczególnie w zakresie zwiększających się wydatków przeznaczanych na udział w projektach badawczo-rozwojowych (tzw. B+R). Centra laboratoryjno-produkcyjne rosną w ostatnich latach niemal jak grzyby po deszczu. W polskiej chemii, wzorem farmacji i biotechnologii, coraz powszechniejsze staje się zacieśnianie relacji między nauką a biznesem. Innym zauważalnym wskaźnikiem rozwoju jest ponadto rosnący udział firm chemicznych w aplikowaniu o fundusze z perspektyw finansowych Unii Europejskiej (np. w ramach programu INNOCHEM koordynowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju).
Obserwujemy, że potrzeby branży chemicznej w zakresie wprowadzania innowacji są olbrzymie. Potencjał, który drzemie w polskim przemyśle, w spółkach, zarówno małych i średnich, jak i tych największych, jest ogromny. Ciągle potrzebujemy jednak motorów napędowych, które pozwolą przekuć ten potencjał w konkretne efekty produktowe.
Enter Poland wyraża zgodę na publikację niniejszych opracowań pod warunkiem powołania się na źródło oraz zamieszczenie pod artykułem aktywnego linku do strony Enter Poland (https://www.enterpoland.com) czcionką nie mniejszą niż czcionka użyta w publikacji.