Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego dowodzą, że w ciągu dekady 2004–2013 produkcja energii elektrycznej z odnawialnych nośników energii zwiększyła się przeszło pięcioipółkrotnie (z 3 tys. GWh do 17 tys. GWh). Choć udział energii słonecznej w porównaniu do innych nośników jest ciągle stosunkowo niski, to jednak z roku na rok zauważa się stały i systematyczny wzrost zainteresowania technologią fotowoltaiczną, przede wszystkim w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw.
Korzyści ekonomiczne wypływające z zainstalowania modułów fotowoltaicznych, zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego w skali mikro, szeroka oferta instalacji na polskim rynku i niższe ceny związane ze wzrostem konkurencyjności i wypracowaniem tańszych technologii produkcyjnych – to wszystko sprawia, że panelami i kolektorami słonecznymi coraz chętniej interesują firmy z sektora MŚP.
Zauważamy duży ruch w segmencie instalacji fotowoltaicznych, szczególnie wśród małych i średnich firm. Obserwujemy zainteresowanie firm z praktycznie każdego sektora. Są to zarówno gospodarstwa rolne, hotele, jak i firmy produkcyjne, czy usługowe. Tak naprawdę decyduje nie tyle branża, ile posiadany budynek, czyli dach bądź grunt, na którym można postawić instalację fotowoltaiczną.
Średni koszt zakupu i instalacji modułu fotowoltaicznego o mocy 40 kW mieści się w przedziale od 200 do 300 tys. złotych. Nie ulega wątpliwości, że dla przeciętnej firmy z sektora MŚP jest to stosunkowo duży wydatek. Na rynku istnieje jednak kilka możliwości dofinansowania projektów pozyskiwania energii słonecznej – m.in. leasing i kredyty Banku Ochrony Środowiska w ramach programów wojewódzkich funduszy ochrony środowiska. Dzięki temu – jak prognozuje Instytut Energii Odnawialnej – fotowoltaika w ciągu najbliższych lat wejdzie na ścieżkę dynamicznego rozwoju. Świadczy o tym chociażby założenie, zgodnie z którym do 2018 roku liczba tego rodzaju mikroinstalacji ma wzrosnąć do 200 tys.
Enter Poland wyraża zgodę na publikację niniejszych opracowań pod warunkiem powołania się na źródło oraz zamieszczenie pod artykułem aktywnego linku do strony Enter Poland (https://www.enterpoland.com) czcionką nie mniejszą niż czcionka użyta w publikacji.