Sektor bankowy w Polsce wyhamowuje
Zaprezentowane niedawno przez Główny Urząd Statystyczny kompleksowe dane dotyczące sektora bankowego dowodzą, że z roku na rok maleje liczba banków działających w Polsce, a wyniki finansowe banków za rok 2015 okazały się najsłabsze od kilku lat.
Wyniki finansowe stosunkowo wysokie, ale najsłabsze od kilku lat
Prezentowane niedawno wstępne dane Komisji Nadzoru Finansowego nie nastrajały analityków finansowych zbytnim optymizmem. W okresie styczeń – listopad 2015 roku ogólny zysk netto sektora bankowego wraz z oddziałami zagranicznymi osiągnął wartość nieco ponad 10,8 mld złotych. Oznacza to, że w porównaniu do analogicznego okresu w poprzednim roku odnotowano w tym względzie spadek o 29,4%.
Najnowsze dane opublikowane przez Narodowy Bank Polski okazały się jednak nieco bardziej optymistyczne. W całym minionym roku (od stycznia do grudnia) banki osiągnęły bowiem zysk netto o wartości niemal 13,1 mld złotych. W porównaniu do pięciu poprzednich lat, gdzie wskaźnik ten kształtował się na poziomie 15–16 mld złotych, widać zatem wyraźne wyhamowanie w zakresie wyników działalności sektora bankowego w Polsce.
Mniejszy udział kapitału zagranicznego w kapitale podstawowym
Struktura własnościowa banków prowadzących działalność w Polsce nie ulegała w ostatnich latach większym zmianom. Tak, jak przed pięcioma laty, Skarb Państwa kontrolował 4 banki, tak teraz ma udziały w 5 bankach. Liczba banków lub oddziałów bankowych z przewagą kapitału zagranicznego zmniejszyła się natomiast z 60 jednostek w 2010 roku do 54 w 2015 roku.
O ile jednak powyższe dane wydają się być w skali pięciu lat w zasadzie niezauważalne, o tyle analitycy wskazują na nominalny wzrost udziału kapitału zagranicznego w kapitale (funduszu) podstawowym. W 2010 roku wynosił on bowiem niespełna 14,5 mld złotych, a pod koniec 2014 roku 16,1 mld złotych. Niemniej jednak pod względem procentowego udziału w kapitale podstawowym banków działających w Polsce, kapitał zagraniczny w ciągu tego okresu zmniejszył się o 8,7 punktów procentowych (z 63,0% do 54,3%).
Pod względem krajów pochodzenia kapitału zagranicznego dominują przede wszystkim Niemcy (10,8% udziału w kapitale podstawowym ogółem) i Francja (9,4%). Wskaźniki te (według stanu na 31 grudnia 2014 roku) w ciągu ostatnich pięciu lat utrzymywały się mniej więcej na stałym poziomie.
Banków coraz mniej, ale oddziałów coraz więcej
W 2015 roku (według stanu na 30 listopada) działalność operacyjną w Polsce prowadziło łącznie 626 banków, z czego 65 posiadało charakter komercyjny, a 561 spółdzielczy. 31 grudnia 2010 roku zarejestrowanych było ogółem o 20 więcej tego rodzaju podmiotów, co oznacza trend spadkowy na poziomie nieco ponad 3% w skali pięciu lat.
Tendencję wzrostową widać natomiast w obrębie liczby oddziałów bankowych. O ile w 2010 roku było 6 929 tego rodzaju jednostek, o tyle według najnowszych danych według stanu na 30 listopada 2015 roku ich liczba wyniosła 7 245. W ciągu ostatnich pięciu lat nastąpił również bardzo intensywny wzrost w zakresie liczby przedstawicielstw banków: z 28 tego typu jednostek w 2010 roku, po 2 607 w 2015 roku.