Liczba podmiotów działających w branży farmaceutycznej
Analitycy Głównego Urzędu Statystycznego oszacowali, że w ciągu 2015 roku działały w Polsce 342 przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją wyrobów farmaceutycznych, w przeważającej mierze o kapitale prywatnym (tylko 2 firmy należały do sektora publicznego, co stanowi znikomy odsetek niespełna 6 promili). W ciągu ostatnich lat, pod względem ogólnej liczby tego rodzaju podmiotów, z roku na rok następuje stały i stosunkowo dynamiczny wzrost. Porównując dane sprzed dekady można bowiem mówić o trendzie progresywnym w skali przeszło 60-procentowej.
Tendencje wzrostowe odnotowuje się również w zakresie liczby aptek działających w Polsce. Pod koniec 2015 roku na sieć ogólnodostępnych miejsc sprzedaży leków i wyrobów farmaceutycznych składało się:
- 12,7 tys. aptek,
- 1,3 tys. punktów aptecznych (tzn. takich, które mogą sprzedawać wyłącznie leki gotowe),
- 25 aptek zakładowych.
Analizując rodzaje dystrybucji i handlu medykamentami, warto uzupełnić, że zgodnie z najnowszymi danymi Głównego Urzędu Statystycznego sprzedaż wysyłkową produktów leczniczych z wykorzystaniem strony internetowej zadeklarowało 2,4% aptek.
Po skonfrontowaniu powyższych wskaźników z liczbą ludności w Polsce można zatem założyć, że w 2015 roku na jedną aptekę przypadało średnio 3 tys. osób. Wskaźnik ten z roku na rok maleje, co wynika bezpośrednio z faktu corocznego wzrostu liczby miejsc sprzedaży leków i zarazem zmniejszania się ogólnej liczby ludności. Najsilniejsze trendy spadkowe odnotowuje się w obszarach wiejskich. Jeszcze w 2000 roku na jedną aptekę przypadało 8,3 tys. mieszkańców wsi, a po 15 latach, czyli w 2015 roku już tylko 4,6 tys. osób.
Na podstawie bazy REGON można oszacować, że w Polsce na dzień 31 marca 2017 roku zarejestrowanych było 8218 firm produkujących sprzęt i aparaturę medyczną, w tym również wyroby medyczne (przykładowo: igły, strzykawki, przyrządy ortopedyczne, meble medyczne itp.). W ciągu ostatnich kwartałów wskaźnik ten utrzymuje się na względnie stałym i stabilnym poziomie. Wahania w liczbie tego rodzaju przedsiębiorstw oscylują w granicach co najwyżej kilku procent.
Wielkość przedsiębiorstw pod względem liczby zatrudnionych
Zgodnie z danymi GUS-u, w 2015 roku ponad połowę spośród wszystkich firm produkujących farmaceutyki stanowiły mikroprzedsiębiorstwa (zatrudniające do 9 pracowników). W dalszej kolejności niemal 22-procentowy udział miały również małe firmy, w których pracuje od 10 do 49 osób. Dokładne dane w tym zakresie i wskaźniki dla kolejnych kategorii prezentuje poniższy wykres.
Liczba przedsiębiorstw produkujących wyroby farmaceutyczne pod względem wielkości (kryterium liczby zatrudnionych pracowników) w 2015 roku
Pracujący w branży farmaceutycznej
Według danych za rok 2015 w aptekach działających na terenie Polski zatrudnionych było łącznie niespełna 65 tys. osób. W podziale na grupy pracowników, na liczbę tą złożyło się:
- 30,3 tys. techników farmaceutycznych,
- 26,0 tys. magistrów farmacji,
- 8,5 tys. praktykantów i innych pracowników.
Biorąc natomiast pod uwagę przemysł farmaceutyczny, w firmach produkujących leki pracowało 23,6 tys. osób (według stanu z dnia 31 grudnia 2015 roku). Rok wcześniej w tego rodzaju przedsiębiorstwach pracę wykonywało o 1,7 tys. osób mniej. Analiza danych sprzed 10 lat dowodzi, że wówczas liczba pracujących w produkcji leków i wyrobów farmaceutycznych była również niższa – o 0,7 tys. osób. W tym kontekście można zatem mówić o trendzie progresywnym, jakkolwiek niewielkim i niesystematycznym (ulegającym w kolejnych analizowanych latach nieznacznym wahaniom).
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją leków i wyrobów farmaceutycznych wyniosło w 2015 roku 5 753,78 złotych. Analogicznie, jak w przypadku innych sektorów i gałęzi polskiego przemysłu, tak również w obrębie produkcji farmaceutyków w porównaniu do danych sprzed roku, 5 lat i dekady nastąpił dość wyraźny trend wzrostowy przy wskaźnikach dotyczących zarobków – odpowiednio o 7,8% w skali roku, 12,6% w skali pięciolecia i 37,7% w skali dziesięciu lat.