Przychody z całokształtu działalności
Zgodnie z danymi przedstawionymi przez analityków Głównego Urzędu Statystycznego w 2015 roku przychody z całokształtu działalności w produkcji artykułów spożywczych wyniosły 187,6 mld złotych, a w produkcji napojów osiągnęły wartość 32,6 mld złotych. Analiza rzeczonego wskaźnika we wcześniejszych latach dowodzi trendu progresywnego – z roku na rok przychody są coraz wyższe. W 2005 roku ich wielkość określono:
- w przypadku wytwórstwa żywności na kwotę 103,6 mld złotych (a więc można mówić o nieco ponad 81-procentowym wzroście w skali dziesięciolecia),
- w przypadku produkcji wód, soków i alkoholu na kwotę 22,8 mld złotych (co jest równoznaczne z prawie 43-procentowym wzroście w skali dekady).
Porównanie najnowszych wyników do danych z 2010 roku również potwierdza progresję, dowodząc jednocześnie zaobserwowanej regule, że przychody z całokształtu działalności rosną w szybszym tempie w zakresie produkcji artykułów spożywczych niż w przypadku napojów. Wspomniane wzrosty w skali pięciolecia osiągnęły bowiem wartość odpowiednio 32,4% (produkty żywnościowe) i 14,0% (artykuły pitne).
Koszty uzyskania przychodów z całokształtu działalności
Analogicznie do tendencji wzrostowych w zakresie przychodów z całokształtu działalności w branży spożywczej, w ostatnich latach w Polsce rosły też koszty ich uzyskania. W 2015 roku wskaźnik ten osiągnął wartość 179,5 mld złotych w obrębie produkcji artykułów spożywczych i 30,7 mld złotych w obrębie produkcji napojów. W ciągu ostatniego dziesięciolecia koszty uzyskania przychodów z całokształtu działalności w zakresie omawianych dwóch kategorii kształtował się na następującym poziomie:
2005 | 2010 | 2015 | |
produkcja artykułów spożywczych | 100,0 mld złotych | 135,1 mld złotych | 179,5 mld złotych |
produkcja napojów | 21,4 mld złotych | 26,6 mld złotych | 30,7 mld złotych |
Wyniki finansowe przedsiębiorstw w branży spożywczej
Jak dowodzą najnowsze dane zaprezentowane przez Główny Urząd Statystyczny, w 2015 roku wynik finansowy brutto przedsiębiorstw z branży żywnościowej działających w Polsce wyniósł:
- nieco ponad 8,0 mld złotych w przypadku produkcji artykułów spożywczych,
- niespełna 2,0 mld złotych w przypadku produkcji soków, wód i alkoholu.
Po odjęciu obciążeń podatkowych i innych obowiązkowych należności osiągany jest wynik finansowy netto, który uplasował się na poziomie odpowiednio przeszło 6,882 mld złotych (wytwórstwo żywność) i przeszło 1,969 mld złotych (wytwarzanie napojów).
Analiza wyniku finansowego netto dla omawianych gałęzi polskiej gospodarki w ciągu ostatnich kilku lat dowodzi wyraźnych trendów progresywnych. W skali dekady można bowiem mówić nawet o około 130-procentowym wzroście (w przypadku produkcji artykułów żywnościowych) i zwiększeniu wyniku finansowego o przeszło cztery piąte (w przypadku produkcji napojów). Tendencje wzrostowe w omawianym zakresie obrazuje poniższy wykres.
Wynik finansowy netto przedsiębiorstw produkujących artykuły spożywcze i napoje w Polsce w latach 2005–2015 (w mld złotych)
Eksport i import w sektorze przemysłu spożywczego
W 2015 roku eksport w sektorze przemysłu spożywczego w Polsce osiągnął w cenach bieżących wartość blisko 46,4 mld złotych, licząc łącznie dla produkcji żywności i napojów. Głównym kierunkiem w sprzedaży zagranicznej tego rodzaju produktów były kraje rozwinięte gospodarczo, w tym w szczególności państwa członkowskie Unii Europejskiej. Ich udział w eksporcie wyniósł odpowiednio 85,2% w zakresie wytwarzania artykułów spożywczych i 74,6% w obrębie produkcji wód, soków i alkoholu.
Ogólna wartość importu w przetwórstwie przemysłowym spożywczym w Polsce w 2015 roku była półtora raza niższa niż wartość eksportu. Wskaźnik ten uplasował się bowiem na poziomie 30,4 mld złotych. Analogicznie, największy udział w transakcjach importowych miały państwa wchodzące w skład Unii Europejskiej oraz inne kraje rozwinięte.