W ciągu ostatnich kilku lat sektor przetwórstwa owocowo-warzywnego odnotowuje systematyczny progres i tym samym umacnia swoją pozycję w obrębie gałęzi przemysłu spożywczego w Polsce. Analizując wskaźniki produkcji, średnioroczne tempo wzrostu oszacowane zostało na 4,8%, co zarazem – jak dowodzą dane – silnie koresponduje ze zwiększeniem poziomu eksportu.
Polski przemysł spożywczy stawia na jabłka i mrożonki
Sektor przetwórstwa owoców i warzyw rozwija się nie tylko w kontekście krajowym, choć i w tym względzie należy odnotować wysoki, niemal 8-procentowy udział w produkcji sprzedanej artykułów spożywczych w Polsce. Odnosząc się natomiast do skali międzynarodowej, analiza danych statystycznych dowodzi, że Polska zajmuje szóste względem wartości miejsce wśród krajów członkowskich Unii Europejskiej w kategorii producentów owoców i warzyw.
Na przestrzeni ostatnich lat naszą marką są jabłka. W ciągu pięciu ostatnich lat (2011–2016) wzrost ich produkcji oszacowano na 46%. Za sprawą tego, że do sektora przetwórczego trafia prawie połowa zbiorów, jesteśmy europejskim liderem w wytwarzaniu zagęszczonego soku z tych owoców, a w skali światowej zajmujemy drugie miejsce. Warto dodać, że Polska zajmuje również dominującą pozycję na rynku unijnym w zakresie produkcji wiśni, czarnych porzeczek i malin. Nasz kraj znajduje się również w czołówce europejskich producentów truskawek. Co ciekawe, niemal dwie trzecie zbiorów tych owoców trafia do przetwórstwa.
Systematyczny i stosunkowo dynamiczny rozwój dostrzec można również w zakresie produkcji mrożonek warzywnych i owocowych. Powodem takiego trendu jest przede wszystkim coraz większe zainteresowanie polskich konsumentów tą kategorią produktów, a także rosnący eksport.
Sprzedaż zagraniczna motorem rozwoju przetwórstwa warzyw i owoców
Dokładnie 80% krajowej produkcji przetworów owocowych trafia na rynki zagraniczne. W przypadku przetworzonych warzyw wskaźnik ten osiąga wartość 54%. Kluczowe czynniki, takie jak niskie koszty pracy i wysoka jakość, sprawiły, że w ciągu ostatnich lat polskie produkty stały się mocno konkurencyjne, przez co eksport w tym sektorze cechuje się dynamicznymi trendami progresywnymi, osiągając w ostatnim czasie rekordowy wolumen niemal 1 mln ton (w zakresie przetworów owocowych). Wyraźnym celem w sprzedaży zagranicznej są kraje członkowskie Unii Europejskiej. Obrazują to dane za rok 2016, zgodnie z którymi Polska wysłała do UE statystycznie:
- ponad 3/4 wolumenu eksportu mrożonych warzyw,
- niemal 4/5 wolumenu eksportu mrożonych owoców
- przeszło 9/10 wolumenu eksportu zagęszczonego soku jabłkowego.
Średnio optymistyczne obserwacje i prognozy
Zarówno w Polsce, jak i w całej Europie, ze względu na wiosenne przymrozki tegoroczne zbiory surowców w porównaniu do wcześniejszego roku okazały się mocno ograniczone (o około 30% w odniesieniu do owoców z drzew i 15% w odniesieniu do owoców jagodowych). Spowodowało wzrost konkurencyjności, co z kolei przełożyło się na wyższe ceny owoców i warzyw dostępnych na rynku, w tym również tych przeznaczonych do przetworzenia. Z tego względu, pomimo względnie dobrej rentowności, wyniki finansowe w sektorze przetwórstwa owocowo-warzywnego mogą w najbliższym czasie ulec pogorszeniu.